Tuzcu Baba Çankırı Kaya Tuzu İşletmemizde üretmiş olduğumuz ürünler aşağıda bahsedeceğimiz şekilde üretilmektedir.

  • Çankırı kaya tuzu mağaralarında tuz siyah ve gri formda bulunur. Yüzlerce ton gri kaya tuzu içerisinde siyah renkten şeffaf'a kadar bir çok renk tonunda tuz çıkmaktadır. Bu tuzlar arasında en kaliteli ve sağlıklı olanı şeffaf kristal olanıdır.
  • Kaya tuzundaki renk beyazlaştıkça ve renk griden siyaha doğru koyulaştıkça tuzun kalitesi de düşer fiyatı da düşer.
  • En Kaliteli kaya tuzu kar beyaz değil de şeffaf olan, renksiz, tam kristal formda olan tuzdur.  Bu kristal kaya tuzu 100Ton siyah tuzun içerisinden 100kg, 200kg  gibi çok az miktarlarda çıkmaktadır.
  • Siyah kaya tuzlarının içinden hiçbir işlem görmeden el ile kırılmak sureti ile bu kaliteli kristal kaya tuzları, madenden toplandıktan sonra işletmemizde el ile ince ayıklamadan geçirilmekte, siyah tuz parçacıkları yüksek hassasiyet gösterilerek ayıklanmakta ve sadece kırılıp elenmektedir. Başkaca bir işlem görmemektedir. Tuzlarımızın hiçbirisine üretim aşamasında katkı veya kimyasal madde katılmamaktadır. Rafine edilmemektedir. %100 doğaldır. 


  • Sofralık tuzlarımızı öğütmeden direk kullanabilirsiniz. granül tuzlarımızı ise el değirmeninde öğüterek kullanabilirsiniz. Sole ve cep tuzu Ürünümüzü ise suda eriterek, havanda döverek küçülterek veya cepte taşıyarak aralıklarla yalamak sureti ile kullanabilirsiniz.


  • Yerin 250mt altında zifiri karanlıkta siyah kaya tuzlarının içerisinden, kristal kaya tuzu parçalarını nasıl ayıkladığımızı sizlere göstermek üzere çektiğimiz videoyu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz. https://youtu.be/ctCn4rmjL3I